• Blue-Sky-Teaser-NEW31.png
فراخوان
تحویل ایده
برگزارکنندگان مسابقه
برگزیدگان دوره های قبلی
دوره های گذشته مسابقه
تم ویژه مسابقه: آموزش در دانشگاه پس فردا


در چهارمین دوره مسابقه ایده های پس فردا که در در تاریخ 12 آذر 1399 برگزار شد، با توجه به نظرات و نمرات اعلام شده توسط داوران هیچکدام از شرکت کنندگان در مرحله نهایی نتوانستند حد نصاب لازم برای کسب ایده برتر (مقام اول) را کسب کنند.
ایده "مجموعه گسسته تعاملی" حائز رتبه دوم گردید. ارایه کنندگان این ایده، آقای  مهدوی هزاوه (دانشگاه تهران )، خانم هلیا جلالی (دانشگاه تهران) و خانم فاطمه قطبی (دانشگاه تهران)، برنده جایزه نقدی 3 میلیون تومانی شدند .
رتبه سوم به صورت اشترکی به سعید حقیقی پور (دانشگاه تهران) برای ارایه ایده " بافت شهری قابل تغییر" و  سیده ‌سحر رضوی ‌زاده (دانشگاه تهران)، یلدا رخ فروز (دانشگاه تهران) و بیتا بصیرانی (دانشگاه تهران) برای ارایه ایده " نوآوری در طراحی لوله‌های انتقال گاز طبیعی در مسافت‌های طولانی " تعلق گرفت. هرکدام از این دو گروه برنده جایزه نقدی 2 میلیون تومانی شدند.

فراخوان مسابقه "ایده های پس فردا" در مهندسی عمران

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران از دانشجویان رشته های مهندسی برای ارسال ایده‌های پس‌فردا(یی) خود در زمینه های مختلف مرتبط با مهندسی عمران دعوت می‌نماید. شرکت در رقابت برای کلیه دانشجویان مهندسی و در تمام مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) آزاد است.

هدف از این رقابت تشویق دانشجویان به دستیابی به ایده هایی است, ورای ایده‌های معمول که امکان‌پذیری فنی و منابع موجود آنها را محدود نموده است; و همچنین جستجوی ایده‌هایی است که بتواند زمینه حرکت جامعه مهندسی عمران را به مسیرهای جدیدی فراهم نماید.

ایده‌های پس‌فردا بی حد و مرز، بسیار غیرمعمول و حتی می‌توانند احمقانه (دور از واقع، غیرممکن) باشند و به مسائل جدید، زمینه‌های کاربرد متفاوت و یا روش‌های نو که می‌توانند زمینه‌های جدیدی را شبیه‌سازی نما‌یند، می‌پردازند. تاکید بر ایده‌هایی است که چشم‌اندازهای آینده را تصویر می‌کنند و یا به چالش‌های بلندمدت و زمینه‌های تحقیقاتی جدیدی که ورای عناوین فعالیت‌های جاری هستند، می‌پردازند.

ایده‌ها براساس میزان توسعه ممکن‌ها و افق‌های مهندسی عمران و یا به چالش کشیدن پیش فرض‌های موجود در زمینه‌ مهندسی عمران مورد ارزیابی و قضاوت قرار می‌گیرند.

جوایز:

هریک از راه یافتگان به مرحله نهایی لوح تقدیر از برگزارکنندگان و دبیر مسابقه دریافت خواهند کرد. همچنین به بهترین ایده یک جایزه ویژه تعلق خواهد گرفت.

تاریخ‌های مهم:

  • ارسال ایده‌ها از طریق تارنمای رقابت (حداکثر در دو صفحه، در فرمت PDF، از طریق تارنمای رقابت): تا 30 مهرماه 1399
  • اعلام اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی (تارنمایی رقابت):‌24 آبان 1399
  • رقابت نهایی (10 دقیقه ارائه به صورت مجازی): 12 آذر 1399

برای دریافت اطلاعات جدید به صورت مرتب به تارنمای مسابقه مراجعه کنید

 

 

جلسات توجیهی

به منظور آشنایی بیشتر علاقمندان با محتوا، نحوه تهیه ایده‌ها و شرکت در مسابقه جلسه توجیهی در تاریخ شنبه ۱9 مهر ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه به صورت مجازی برگزار شد.

مراحل ثبت‌نام و داوری مسابقه

ایده‌های پس فردایی ارسالی توسط هیاتی مرکب از اساتید مهندسی عمران در گرایش‌های مختلف داوری می‌شوند. هر ایده به صورت مجزا و مستقل توسط تعدادی از اعضای هیات داوران ارزیابی می‌شود که حداقل یکی از آنها دارای تخصص مرتبط با گرایش ایده ارسالی مطابق با گرایش مهندسی عمران ذکر شده در فرم ارسال ایده است. براساس میانگین نمرات هیات داوران، 3 تا 6 ایده انتخاب شده و برای رقابت نهایی دعوت می‌شوند. ایده‌های منتخب (فینالیست‌ها) در تارنمای رقابت معرفی خواهند شد. فینالیست‌ها برای کسب عنوان "بهترین ایده" با ارائه یک سخنرانی 10 دقیقه‌ای که توسط هیات داوران ارزیابی می‌شود، رقابت خواهند کرد (برای زمان دقیق و آدرس اتاق مجازی به تارنمای رقابت مراجعه کنید). بهترین ایده در انتهای جلسه فوق معرفی خواهد شد.

نکته: برای ارائه‌ نهایی، علاوه بر محتوای فنی، کیفیت ارائه و طراحی ارائه در ارزیابی هیات داوران مدنظر قرار خواهد گرفت. در کل هرچه نوشته کمتری در اسلایدها باشد، بهتر است. نبود متن و یا حداقل تعداد لغات مطلوب است.

نکته: فرآیند داوری برای مرحله اول (انتخاب فینالیست‌ها) به صورت double-blind review خواهد بود. یعنی اعضا هیات داوران از هویت نویسندگان اطلاع نداشته و نویسندگان نیز از اینکه کدام عضو هیات داوران ایده ارسالی آنها را ارزیابی کرده است، مطلع نخواهند شد. در کل تا زمان اعلام فینالیست‌ها، تنها دبیر مسابقه به این اطلاعات دسترسی خواهد داشت.

 

 

شیوه‌نامه تهیه فایل ایده

در کنار عنوان دقیق و مناسبی که برای ایده انتخاب می‌شود، تشریح ايده، باید به طور مشخص دارای چهار سرفصل زیر باشد

 

مقدمه

اين بخش به تشریح کلی موضوع ایده پیشنهادی اختصاص دارد. در این راستا مواردی همچون زمینه شکل‌گیری ایده و طرح مساله  و/یا فرصت‌هايي که پرداختن به ايده پيشنهادي براي گسترش مرزهاي دانش و مهندسي ايجاد مي کند، می‌توانند مدنظر قرار گیرند.

 

ایده پیشنهادی

در اين قسمت ايده پيشنهادي بیان مي شود. در این بخش که معمولا بسیار کوتاه است در قالب یک یا چند جمله ایده پیشنهادی به طور دقیق و شفاف تبیین می‌شود. لذا در تدوین این بخش باید توجه داشت که ایده به صورت کامل و به ایجاز به خواننده منتقل شود.

 

روش پیشنهادی

عمده محتوای این سند در این بخش نوشته می‌شود. در اين بخش، با فرض عدم محدودیت در دسترسی به منابع، راه‌کارهای تحقق ایده پیشنهادی تشریح مي شوند. بايد توجه داشت که در این بخش، هدف، تشریح جزييات پياده سازي طرح (مانند محاسبات دقيق) نیست؛ بلکه روش‌هاي علمی که منجر به تحقق ایده می‌شوند، تا حد امکان شرح و بسط داده می‌شوند.

 

سخن آخر

این بخش فرصتی است برای ارائه یک جمع‌بندی موثر و قوی از ایده پیشنهادی. توضيحاتي درباره اهمیت و اثرگذاری، جنبه‌های نوآورانه و مبتکرانه و افق‌هاي جديدي که ایده پیشنهادی در توسعه فضای کاربردی و تحقیقاتی مهندسي عمران ايجاد مي کند، از جمله مواردی است که می‌تواند در این بخش مورد اشاره قرار گیرد. در واقع هدف از این بخش فراهم کردن فرصتی است تا هيات داوران را متقاعد کنيد که طرح شما بهترين ايده است! لذا هر توضیحی که بتواند در این راستا موثر باشد، می‌تواند در این بخش مدنظر قرار گیرد.

 

 

لطفا توجه داشته باشید که هیچگونه اطلاعاتی که هویت نویسنده را مشخص سازد، نباید در فایل ارسالی نوشته شود

 

 

قوانین و شرایط مسابقه

قوانین کلی

۱- این مسابقه مناسب تمامی دانشجویان رشته مهندسی و در تمام مقاطع تحصیلی و از کلیه دانشگاه‌ها است. نویسندگان شرکت کننده باید به طور رسمی دانشجوی دانشگاه شان باشند.

۲- شرکت در مسابقه و تحویل ایده به صورت تیمی به شرطی که کلیه اعضا گروه دانشجو باشند بلامانع است.

۳- شرکت کنندگان می‌توانند ایده‌های مختلفی تحویل دهند. هرچند توصیه می‌شود زمان و انرژی خود را متمرکز بهترین ایده خود کنند.

۴- دبیر و برگزار کنندگان مسابقه حق انتشار عمومی ایده‌های ثبت شده و نام نویسندگان، بدون هیچ گونه محدودیت و نیاز به اجازه‌ نویسندگان را دارند.

۵- شرکت کنندگان موظفند هر چند وقت یکبار تارنمای مسابقه را برای اطلاعیه های جدید، اصلاحات، اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی، محل و زمان مسابقه نهایی و اطلاعاتی از این دست چک کنند. با شرکت کننده به شکل مستقیم تماس گرفته نخواهد شد.

۶- ثبت ایده‌ها در تارنمای مسابقه به معنی قبول تمامی قوانین و مقرارت مسابقه است.

 

ارسال ایده ها:

۷- فایل تحویل ایده باید محدود به ۲ صفحه A4 شود. تعداد صفحات اضافی، قبل از ارسال برای هیات داوران حذف خواهد شد.

۸- فایل تحویل ایده باید شبیه به فایل الگو باشد. عدم تطابق منجر به حذف از روند مسابقه خواهد شد.

۹- تحویل فقط از طریق وبسایت امکان پذیر است. مدارک تحویلی از طریق ایمیل در نظر گرفته نخواهند شد.

۱۰- شرکت کنندگان باید از آوردن هرگونه اطلاعاتی که به افشاء هویت نویسندگان می‌انجامد، در فایلی که تحویل می دهند اجتناب نمایند. در صورت عدم رعایت این بند, متقاضی به صورت خودکار از ادامه‌ مسابقه باز خواهد ماند. 

 

بخش نهایی مسابقه

۱۱- فینالیست های انتخاب شده باید به مدت 10 دقیقه، توسط حداقل یکی از نویسندگان، در جلسه مسابقه نهایی ایده خود را ارائه کنند.

۱۲-فایل های ارائه باید قبل از مسابقه به آدرس ایمیل مسابقه فرستاده شود

 

 

مشاهده نمونه ایده و ارائه برنده سال 1397

حامیان ایده‌های پس فردا